” گذری بر ساختمان های فرسوده و رهاشده در شهر “

  • ۱۵ فروردین ۱۳۹۷
  • ۳۰۰ بازدید

” گذری بر ساختمان های فرسوده و رهاشده در شهر “

 

بخش قابل توجهی از بافت های قدیم شهر که غالبا هسته اصلی و مرکزی هر شهری را تشکیل می دهند عمدتاً به بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری تبدیل
شده اند .
چنین بافت هایی با داشتن مشکلات عدیده برای سکونت ، عدم برخورداری مناسب از امکانات شهری ، خدمات و زیرساخت های مناسب شهری ، آینده ای
پرمخاطره برای تمامی شهروندان ساکن آن محدوده و توسعه شهری دارد .
از مهم ترین مشکلات و معضلات موجود در این محدوده که از آن به عنوان بافت قدیمی وفرسوده نام برده می شود بشرح زیر می باشد :
فرسودگی و مقاوم نبودن واحدهای مسکونی در برابر زلزله و حوادث طبیعی . ✔
آلودگی محیط زیست در بسیاری از این محدوده ها بدلیل عدم دفع صحیح فاضلاب شهری به شیوه بهداشتی . ✔
رهاشدن ساختمان های فرسوده و مخروبه توسط مالکین وایجاد معضلات اجتماعی . ✔
مهاجرت جمع کثیری از شهروندان از بافت قدیم و تجمع در محدوده های جدید شهری .

#فرسودگی واقعیتی است که بیشتر شهرها با آن درگیر می باشند و علاوه بر نابودی #بافت_های سنتی ، هزینه هنگفتی را نیز در پی دارد . در حقیقت یکی از مشکلات اساسی در #بافت_قدیم شهری عدم وجود امکانات شهری است و همین امر سبب شده بسیاری از بومی های اصیل با وجود وابستگی های زیاد ، محله قدیمی خود را ترک نموده و املاک خود را بصورت #مخروبه رها نمایند . این املاک رها شده کم کم به معضل اجتماعی تبدیل شده و مسکن و مآمنی برای معتادان و افراد بی خانمان شده است .

بر این اساس یکی از اولویت های مهم کشور درحوزه پدافند غیرعامل، ایمن سازی داشته ها و سرمایه های مهم از جمله سازه ها و تاسیسات شهری است که ضرورت در بازنگری بهسازی وبازسازی مراکز قدیمی #بافت_های شهری نیاز به تصمیم جدی دارد .

دربهسازی و بازسازی #بافت_فرسوده_شهری با توجه به مشکلاتی از قبیل نداشتن انگیزه برای تجمیع املاک و ضعیف بودن بنیه اقتصادی ساکنان و نبود قوانین تسهیل کننده و عدم دسترسی به جهت خدمات رسانی مطلوب آمبولانس و آتش نشانی ، ضعف در زیرساخت ها ( لوله کشی آب و فاضلاب و عدم گازکشی ) وجود فضای سبز مناسب ، کمبود مراکز مناسب درمانی و امنیتی وعدم مشارکت وهمکاری مردم دراجرای برنامه ها وجود دارد که باید از طرف سازمان های ذیربط و دولت محترم با حمایت ویژه از #شهرداری_ها در این بخش اقدام لازم و جدی صورت پذیرد .