لزوم پیگیری اخذ مطالبات شهرداری از دستگاه های اجرایی / عوارض شهرداری باید در قالب فیش های سایر خدمات شهری همچون آب و برق منتشر شود

  • ۱۹ اسفند ۱۳۹۶
  • ۲۹۵ بازدید

در جریان بررسی نظرات کارگروههای تخصصی اجلاس شورا ها در سمنان مطرح شد:
لزوم پیگیری اخذ مطالبات شهرداری از دستگاه های اجرایی / عوارض شهرداری باید در قالب فیش های سایر خدمات شهری همچون آب و برق منتشر شود

رئیس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی مراکز استانها بر ضرورت پیگیری اخذ مطالبات شهرداری ها از دستگاههای اجرایی تاکید کرد.

به گزارش شورای اسلامی شهر سمنان بررسی تصمیمات کمیسیون های توسعه و عمران، کمیسیون فرهنگی اجتماعی و کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری این مجمع در دستور کار کار گروههای تشکیل شده قرار داشت که محسن هاشمی، رئیس این مجمع پس از استماع گزارش و نظرات اعضا در تمام حوزه های مورد بحث گفت: شهرداری ها با مشکلات منابع درآمدی روبرو هستند و باید مطالبه لازم برای احقاق حقوق شهرداری ها از دستگاههای اجرایی صورت گیرد.

وی تاکید کرد: دستگاههای اجرایی نیز باید به مانند سایرین بهای خدمات شهرداری را بپردازند که متاسفانه در طول سالهای متمادی این بها پرداخت نشده است.
رئیس مجمع ادامه داد: در حالی این مطالبات پرداخت نشده است که دستگاههایی همچون برق ضمانت اجرایی قطع برق را داشته تامین اجتماعی نیز با طرح شکایت در دادگاه حق خود را می گیرند.

هاشمی اظهار داشت: مجمع مشورتی می تواند از طریق شورای عالی استانها طرحی را پیگیری کند که براساس آن بودجه ای تعیین شود تا حق و حقوق شهرداری ها پرداخت شود و ضمانت اجرایی آن نیز در این بند تبیین شود.

وی افزود: از آنجا که براساس قانون توزیع آب و برق و گاز باید زیر نظر شهرداری ها انجام شود میتوانیم عوارض شهرداری را در داخل این قبوض صادر کنیم.

رئیس در ادامه به موضوع واقعی کردن قیمت عوارض پسماند اشاره کرد و گفت: اخیرا با همراهی دولت نرخ این عوارض افزوده شد که اعتراضاتی را نیز به همراه داشت، اما باید واقع نگر بود . در گذشته با در نظر گرفتن قشر ضعیف، ما به التفاوت را از قشر مرفه گرفته می شد که کار درستی نبوده است.

محسن هاشمی همچنین در جریان بررسی نظرات کمیسیون فرهنگی اجتماعی اظهار داشت:برخی از امکانات دولتی در شهر که قابل استفاده برای شهروندان است، اختصاصی استفاده می شود که می توانیم برای استفاده شهروندان از این امکانات، از طریق شورای عالی استانها و کمیسیون ویژه کلانشهرهای دولت پیگیری های لازم را انجام دهیم تا دولت مصوبه لازم در این زمینه را صادر کند.

وی در جریان بررسی نظرات کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری نیز گفت: امروز به جای کسب درآمد از پسماند باید برای حل مشکلات آن هزینه نیز بکنیم.

رییس شورای شهر تهران افزود: یکی از دلایل عدم قیمت گذاری درست برق حاصل از پسماند و عدم تصویب آن در مجلس از دلایل این موضوع است.

هاشمی با بیان اینکه باید از شورای عالی استانها بخواهیم تا گروهی را برای تعیین قیمت واقعی برق بدست آمده از پسماند مامور کرده و همچنین ضمانت اجرایی پرداخت هزینه برق تولیدی توسط وزارت نیرو را تعیین کند اظهار داشت: وضعیت کنونی در حوزه پسماند تبعات زیست محیطی را دارد. در تهران روزانه در حدود ۹ هزارتن زباله تولید می شود که به جای درآمد برای شهر تهران، هزینه ای ۸۰۰ میلیاردی را به شهر تهران تحمیل می کند.

وی در ادامه یادآور شد: باید با رایزنی با وزارت کشور و استانداری ها از آنها بخواهیم که این موضوع را پیگیری کنند.

محسن هاشمی در مجمع مشورتی دوستی شوراهای مراکز استانها درجریان بررسی نظرات کمیسیون عمران و حمل و نقل و ترافیک نیز افزود: شهرداری ها با مشکلات منابع درآمدی روبرو هستند و باید مطالبه لازم برای احقاق حقوق شهرداری ها از دستگاههای اجرایی صورت گیرد.

وی خاطر نشان ساخت: این دستگاهها نیز باید به مانند سایرین بهای خدمات شهرداری را بپردازند که متاسفانه در طول سالهای متمادی این بها پرداخت نشده است.

هاشمی در ادامه افزود:این در حالی است که دستگاههایی همچون برق ضمانت اجرایی قطع برق را داشته تامین اجتماعی نیز با طرح شکایت در دادگاه حق خود را می گیرند.
رییس شورای اسلامی شهر تهران بیان داشت: مجمع مشورتی می تواند از طریق شورای عالی استانها طرحی را پیگیری کند که براساس آن بودجه ای تعیین شود تا حق و حقوق شهرداری ها پرداخت شود و ضمانت اجرایی آن نیز در این بند تبیین شود.

وی افزود: از آنجا که براساس قانون توزیع آب و برق و گاز باید زیر نظر شهرداری ها انجام شود میتوانیم عوارض شهرداری را در داخل این قبوض صادر کنیم.

رییس شورای شهر تهران یادآور شد: واقعی کردن قیمت عوارض موضوع دیگری است که اخیرا با همراهی دولت نرخ آن بالا رفته است و برخی نسبت به آن اعتراض داشته اند اما باید در این موضوع باید واقع نگر بود . در گذشته با در نظر گرفتن قشر ضعیف، ما به التفاوت را از قشر مرفه می گرفته اند.

محسن هاشمی تاکید کرد: محل دیگری که باید مورد تاکید قرارگیرد بازبینی قوانین مرتبط با درآمدهای اتفاقی است.

وی در پایان بر ضرورت بازبینی قوانین مرتبط با درآمدهای اتفاقی تاکید کرد.