عضویت در اتحادیه راه ابریشم زمینه ساز پیشرفت سمنان است

  • ۲۱ اسفند ۱۴۰۱
  • ۵۳ بازدید

 

رئیس شورای شهرستان سمنان:
عضویت در اتحادیه راه ابریشم زمینه ساز پیشرفت سمنان است

رئیس شورای شهرستان سمنان گفت: عضویت در اتحادیه شهرهای راه ابریشم می تواند زمینه ساز تغییر،تحول و پیشرفت و نشاط آفرینی برای مردم سمنان باشد.

حسین موسوی در نشست تخصصی گردشگری برنامه هفتم توسعه که با همت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی و دانشگاه سمنان در تالار دانش دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان با حضور علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی برگزار شد بیان کرد: امروز عضویت در شهرهای راه ابریشم و نتایج آن امید و ظرفیتی را ایجاد خواهد کرد که می‌تواند روحیه و نشاط شهروندان استان سمنان را ارتقا دهد.

 

 

وی مطرح کرد : سنتی زندگی کردن ارزشمند است و امروز در کنار سنت ها باید نوین فکر کرد تا شهرمان در دنیای مدرن امروز در حوزه های مختلف از جمله گردشگری پیشرفت کند.

رئیس کمسیون سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شورای شهر سمنان افزود: سمنان شهری امن و علمی است و با بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ سال مدنیت و حدود ۹۷ سال داشتن تشکیلات شهرداری به شکل امروزی جایگاه مهمی دارد.

موسوی به دوره چهارم مدیریت شهری که خود به عنوان جایگاه شهردار سمنان عضویت در شهرهای راه ابریشم را پیگیری کرد اشاره داشت و گفت: در سال ۱۳۹۵ با شرکت در اجلاسیه شهرهای راه ابریشم در کشور چین هدفگذاری هم نشینی و مراودات با ۷۳ کشور و ۳۰۰ شهر در مسیر گردشگری راه ابریشم مطرح شد و امروز خرسندیم که با حمایت‌های ارزشمند دکتر شالبافیان این مسیر به نتیجه رسید و همانطور که این اعتقاد و اعتماد وجود داشت امروز سمنان عضو موسس شهرهای راه ابریشم و نماینده شهرهای ایران در این اتحادیه جهانی است.

عضو هیات رئیس شورای شهر سمنان بیان کرد: اتحادیه شهرهای راه ابریشم باید جهانی دیده شود و با آنکه شهرداری سمنان ۴ میلیارد تومان را برای مرکز راه ابریشم برای سال آینده اختصاص داده است و اگر شهرهای دیگر استان نیز در راستای اهداف این عنوان بودجه اختصاص دهند باز هم نیاز به حمایت های ملی و دولتی از لحاظ مالی و همچنین همراهی ها از جمله سپردن اختیارات بیشتر برای موضوع سفرهای بین المللی به استانداری سمنان است؛ زیرا باید برای رسیدن به اهداف این عنوان سفرهای مدیریت شهری و شرکت در نمایشگاه های گردشگری بین المللی و در مقابل سفرهای کشورهای عضو به سمنان به صورت پیوسته انجام پذیرد.

وی تاکید کرد: علاوه بر ایجاد و طراحی طرح جامع گردشگری جاده ابریشم نیاز به تبلیغات در این موضوع بسیار احساس می‌شود که این انتظار از صدا و سیما است که برنامه های ویژه ای تولید کند.

موسوی با اشاره به سفر به شهرهای سمرقند و بخارا و شرکت در نمایشگاه گردشگری تاشکند گفت: شهر بخارا با ۳۵۰ هزار جمعیت نزدیک به ۴۷۰ هتل و اقامتگاه دارد و این زیرساخت ها در سمنان نیاز به تقویت دارد زیرا در حال حاضر اگر تعامل سفرها بین ۲۰ شهر و ۲۰ کشور در راستای عضویت راه ابریشم برنامه‌ریزی شود کیفیت و کمیت زیرساخت ها اهمیت خود را بیشتر نشان خواهد داد.

وی از دانشگاه سمنان بابت تفاهم‌نامه گردشگری این دانشگاه با شهرداری و شورا قدردانی کرد و گفت: از دانشگاه سمنان می‌خواهیم که عنوان دانشکده گردشگری خود را با عنوان راه ابریشم نامگذاری کند و اگر همه گی اعتقاد به توسعه گردشگری در این مسیر داشته باشیم با این رویداد مهم در سمنان اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

رئیس شورای شهرستان سمنان ادامه: ورودی های سمنان، مجتمع ایستگاهی گردشگری رفاهی مسافر، نام گذاری های معابر شهر با عناوین مربوط به راه تاریخی ابریشم، آموزش گردشگری به رانندگان تاکسی و برچسب های عناوین راه ابریشم برای نصب خودروهای تاکسی، و مشوق ها و معافیت ها برای رانندگان و کسبه هایی که در مسیر راه ابریشم اقدام کنند از جمله مواردی است که شورای شهر،شهرداری و دبیرخانه راه ابریشم برای آن برنامه ریزی کرده است.

در این همایش علمی؛ دکتر حسین موسوی به عنوان یکی از دبیران نشست های تخصصی با موضوع ظرفیت راه ابریشم در توسعه گردشگری که با حضور اعضای هیات علمی دانشگاه سمنان برگزار شد به همراه دکتر علی همتی رئیس شورای شهر سمنان در خصوص زمینه و ظرفیت هایی که عنوان نمایندگی راه ابریشم می تواند برای سمنان ایجاد کند مواردی را مطرح کردند و در اختتامیه این مراسم از دکتر موسوی تقدیر بعمل آمد.

در نشست تخصصی پیشنهاداتی از جمله جشنواره های فرهنگی هنری مانند سفال و سرامیک، جشنواره های تجسمی بین المللی با تاکید بر گچ به عنوان ظرفیت معدنی شاخص سمنان؛ توجه به نقش و نگارهای معماری سمنان در جهت تبادل علمی پژوهشی با کشورهای دیگر مطرح شد

در اختتامیه این همایش دکتر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث و عضو هیات علمی دانشگاه سمنان ؛ سمنان را به صندوقچه ای در بسته از ظرفیت ها تشبیه کرد که باید درب آن باز شود تا آن ویژگی ها نمایان شود.

وی گردشگری خوراک و شناساندن مشاهیر را زمینه های ویژه گردشگری سمنان عنوان کرد.