جلسه هم اندیشی در جهت بهبود روش های مدیریتی در شهرداری ها

  • ۶ مهر ۱۳۹۸
  • ۸۷۰ بازدید

با حضور مدیران عامل مناطق و سازمانها در سالن جلسات شورای شهر صورت گرفت؛

جلسه هم اندیشی در جهت بهبود روش های مدیریتی در شهرداری ها

با هدف اجرای بخشنامه ارسالی از سوی وزارت کشور  در خصوص  دستورالعمل نحوه تهیه ، تنظیم ، اجرا و تفریغ بودجه شهرداری ها ،صبح امروز جلسه ای با حضور اعضای شورای شهر، مدیران عامل مناطق و سازمانهای شهرداری سمنان در سالن جلسات شورا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر سمنان، رئیس کمیسیون درآمد و بودجه شورا گفت: بودجه در نهادهای بزرگ بخش عمومی از جمله شهرداری ها علاوه بر برنامه ریزی و کنترل عملیات اجرایی و خدمت رسانی به شهروندان ، یک الزام قانونی نیز به شمار می رود.

عباس آل بویه افزود: بودجه می تواند از طریق تخصیص بهینه منابع ، زمینه مصرف منابع در محل های تعیین شده و کارایی و اثربخشی عملیات را فراهم نماید.

وی فرآیند بودجه شهرداری ها را شامل چهار مرحله عنوان کرد و گفت : بر اساس احکام قانونی مراحل اجرای بودجه شهرداری ها شامل تهیه و تنظیم بودجه ، تصویب بودجه ، اجرای بودجه و در نهایت کنترل و نظارت بر اجرای آن می باشد.

آل بویه کنترل و نظارت بر اجرای بودجه را مهمترین رکن در بودجه دانست و افزود : شورا موظف است در راستای حفظ سرمایه، دارایی ، اموال عمومی و اختصاصی شهرداری و سایر موارد از طریق بررسی گزارش های مالی ، نظارت کامل داشته باشد.

مجید  نظری عضو شورا در این جلسه بررسی بودجه را دغدغه اصلی عنوان کرد و گفت : عدم همکاری مجموعه شهرداری با حسابرسان و ارائه اسناد و مدارک لازم گاها مشکلاتی را برای اتمام هرچه سریعتر حسابرسی در شهرداری و سازمان ها ایجادمی کند که قطعا همکاری بیشتر امور مالی را می طلبد .

وی افزود: از آنجاییکه بخشی از نظارت بر اموال دارایی ها ، حسابها و هزینه ها بر عهده شوراست رویه کاری حسابرسی در تمامی سازمانها بطور یکنواخت انجام گیرد و خواستار شفافیت اجرای مصوبات شورا و تیین آن در قالب بودجه مصوب شد.

مدیرعامل سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری نیز در این جلسه گفت : متاسفانه در شهرداری های کشور تخصیص اعتبار به سازمانها بطور یکنواخت و نظام مند صورت نمی گیرد و همین امر فرآیند خدمت رسانی در برخی از سازمان ها را دچار آسیب یا بورکراسی اداری کرده است .

عباس بابایی افزود: برخی از سازمانها با رویکرد هزینه ای خدمات رسانی دارند و برخی دیگر نیز ذاتا درآمد زا می باشند برهمین اساس  انتظار می رود تجمیع درآمد شهرداری و سازمانها و تخصیص منابع مالی در سازمانها بطور یکنواخت دیده شود چرا که همه نهادهای شهرداری عهده دار وظایف مربوط به خود بوده و وظیفه خدمت رسانی به شهروندان را انجام می دهند .