جلسه مشترک فیمابین کسبه خیابان امام، شهرداری و شورای شهر سمنان

  • ۲۴ مهر ۱۳۹۸
  • ۸۹۵ بازدید

با هدف بررسی پیاده راه سازی خیابان امام(ره) برگزار شد؛

جلسه مشترک فیمابین کسبه خیابان امام، شهرداری و شورای شهر سمنان

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر سمنان، با هدف بررسی طرح ساماندهی منظر کالبدی کف در خیابان امام(ره) جلسه مشترکی فیمابین شورای شهر ، شهرداری ، میراث فرهنگی و کسبه خیابان امام در سالن جلسات شورای شهر برگزار شد.

رئیس شورای شهر سمنان پیاده راه سازی را یکی از راههای رونق گردشگری و کسب کار عنوان کرد و گفت: این طرح با هدف احیا بافت با ارزش تاریخی سمنان ، رونق گردشگری در بازار ، رونق پیاده راه ها جهت حضور گسترده مردم در خیابان امام به اجرا گذاشته خواهد شد.

سید مسعود سیادتی افزود: امروزه در تمام دنیا سعی در نجات جامعه از خودرو محوری و سوق دادن آن به سمت انسان محوری است شهر برای شهروندان است  باید آن را از جریان خودرو سالاری عبور داده  و طرح جامعی از فضاهای شهری تدارک ببینیم .

محمد همتی عضو شورا  نیز در این جلسه پیاده راه سازی و عبور گذر فرهنگی از این معبر را دغدغه اساسی و مهمی دانست و گفت : بازاریان در اجرای این طرح نقش بی بدیلی خواهند داشت چراکه بیشترین نگرانی آنان کسب و کار در این گذر فرهنگی و اتصال بازار با گردشگری است.

وی نسل امروز را  بر اساس فرهنگ تاریخی ما متفاوت عنوان کرد و افزود : فرهنگ بازار ریشه در آداب و سنن و فرهنگ گذشته ما داشته و قطعا با آن فرهنگ همخوانی دارد درصورتیکه شرایط اجتماعی و نسلی که به روی کار آمده است تفاوت عمده ای با گذشتگان داشته ، همین امر ما را ملزم به نگرش و مدیریت جدید این نسل می کند.

سیدمحمد ناظم رضوی شهردار سمنان نیز در این جلسه مشترک از هماهنکی های انجام شده فیمابین ادارات آب وفاضلاب، برق و گاز سخن گفت و افزود: جلسات و مقدمات اجرایی این طرح جهت هدایت آبهای سطحی ، بهینه سازی نهر قدیمی ،لوله های فاضلاب پشت بام ها ، ایزوله شدن نهر جدید و عدم تراوشات رطوبت به جنس و جسم  داخل بازار با دستگاههای ذیربط  صورت گرفته است .

وی ادامه داد: سبک سازی بام بازار و تامین مصالح سنگ مرغوب جهت کف سازی توسط اداره میراث فرهنگی و مراحل نخاله برداری ، آوار برداری و اجرای آن توسط شهرداری انجام  می شود و بخش های آسیب دیده نیز بدلیل استحکام سازه  مرمت خواهد شد.

ناظم رضوی در بحث  ترافیکی و تردد، اولویت را با تردد انسان عنوان کرد و گفت : مردم باید ایمنی کافی داشته باشند این طرح نیز جایگزین تردد سواره رو شده و در جلسات  شورای ترافیک نیز پیش بینی های لازم جهت پارکینگ بررسی شده است.

شهردار سمنان  ادامه داد : جهت اجرای پارکینگ در چهار طرف از ابتدا و انتها ، سمت چهارراه مازندران و ابتدای خیابان امام بررسی های لازم صورت گرفته است . یک مسیر در مجاورت بوستان ملت در محل مدرسه نبوت با توافق با  آموزش و پرورش تملک و بازگشایی آن نیز به سمت خیابان کهنه دژ صورت خواهد گرفت .

این مقام مسئول از تصویب پارکینک دیگری در شورای شهر در سال گذشته نام برد و گفت : پارکینگ دیگری که برای این طرح در نظر گرفته شده است الحاق زمین تملک شده به پارکینگ مجاورت خیابان چاپارخانه می باشد که عملیات عمرانی آن نیز به زودی اجرا خواهد شد.

پارکینگ دیگر در ضلع جنوبی خیابان امام و خیابان آستانه بعنوان پارکینگ روباز و پارکینگ واقع در مجاورت خیابان شهید علومی با ظرفیت ۴۰۰ نفر  پیش بینی شده است .

محمد زحمتکش عضو شورا در این جلسه اجرای این طرح را به گذشته نسبت داد و گفت : سالهاست در تمام کشورها کانون مرکزی شهرها از تردد خودرو ممنوع شده و به مراکز گردشگری تبدیل شده اند .

وی افزود : بسیاری از شهرهای ایران نیز هم اکنون طرح پیاده راه سازی خیابان های خود را به اجرا درآورده اند و چنانچه این ساز و کار عوض نشده و کماکان به شیوه گذشتگاه مدیریت شود ،  نه تنها توسعه پیدا نخواهد کرد بلکه با توجه به مراکز تجاری گسترده در سطح شهر روز به روز بازار سنتی کمرنگ تر شده و رونق اقتصادی در آن به رکود خواهد رسید .

عباس آل بویه نایب رئیس شورا نیز این طرح را طرحی جامع و کامل دانست و گفت : مجموعه خیابان امام و بازار مجموعه بهم پیوسته ای است که همبستگی خوبی داشته و منحصر به فرد نیز هست.

این عضو شورا  افزود :  همیشه در تغییرات یکسری مخالفت هایی وجود دارد اما خوشبختانه  بدلیل اهمیت موضوع تمامی دستگاههای اجرایی همسو با  شورا وشهرداری موافق اجرای این طرح بوده و امیدواریم با توجه به نیاز شهر و تعامل و همبستگی یکدیگر این طرح زودتر به مرحله اجرا برسد.

در این جلسه مشترک کسبه بازار نیز با بیان دغدغه خود از اجرای این طرح و مشکلات احتمالی سخن گفتند و مقرر شد پس از اجرای این طرح با همفکری و حضور هیئت امناء بازاریان روند اجرای طرح در اختیار آنان قرار گیرد.