توسعه زیست پذیری شهر با مشارکت پذیری شهروندان در احیای بافت های ارزشمند تاریخی

  • ۱۷ آذر ۱۳۹۷
  • ۲۵۸ بازدید

رییس شورای شهر سمنان در پنجمین اجلاس مجمع عمومی شهرداران آسیایی مطرح کرد؛
توسعه زیست پذیری شهر با مشارکت پذیری شهروندان در احیای بافت های ارزشمند تاریخی

پنجمین اجلاس مجمع عمومی شهرداران آسیایی با عنوان شهرهای آسیایی هوشمند، تاب آور و زیست پذیر در شهر غازی آنتپ کشور ترکیه برگزار شد.

در این مجمع که از هشتم تا یازدهم آذر ماه ادامه داشت، رییس شورای شهر سمنان به عنوان نماینده شهر سمنان به ایراد سخنرانی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر سمنان ، دکتر سید مسعود سیادتی در بخشی از صحبت های خود با معرفی شهر سمنان، گفت: سابقه تاریخی مدنیت این شهر به قدمت هفت هزار ساله با کاوشگری های به عمل آمده در تپه های میرک برمی گردد.و سیستم تقسیم و توزیع آب آن، توسط دانشمند، عارف و قریب به ۸۰۰ سال پیش طراحی و پیاده سازی شده و امروز نیز با صلابت همچنان به کارکرد خود ادامه می « شیخ علاالدوله سمنانی » فیلسوف فقید جهان اسلام دهد.

وی با اشاره به فرصت های سرمایه گذاری کم نظیر در شهر سمنان، افزود: سمنان دارای معادن قوی بسیار متنوعی از سنگ آهن، آهک، زئولیت و… که مهمترین آن گچ بوده و از این لحاظ سومین ذخایر بزرگ گچ در دنیا را دارا می باشد که پتانسیل ویژه ای جهت سرمایه گذاری مشتاقان صنعت ساخت و ساز و دکوراسیون در دنیا به حساب می آید .

رییس شورای شهر سمنان ، سمنان را شهری تاریخی، ارزشمند و دارای بافت فرسوده و کم برخوردار از لحاظ سرانه های رفاهی و اجتماعی معرفی کرد و با اشاره به مشکلات خالی شدن تدریجی سکنه در این بافت، اظهار داشت: با نمونه سازی موفق و واگذاری مدیریت شهر به شهرداری با سابقه در بازآفرینی شهری مشابه اقلیم و بافت سمنان یعنی آقای دکتر ناظم رضوی و حضور خود شهرداری و شورای شهر سمنان در فرآیند بازسازی و ایجاد ارزش افزوده در محله ها و محورها با هدف توسعه گردشگری و بوم گردی و ایجاد زیرساخت های درآمد پایدار حاصل از آن برای شهروندان می توان حس تعلق و تعصب به محله ها و افزایش سهم مشارکت پذیری شهروندان را احیا کرد.

دکتر سید مسعود سیادتی تهیه سند چشم انداز توسعه بافت های ارزشمند تاریخی را شروع فعالیت شورا و شهرداری در سمنان ذکر کرد و بیان داشت: همچنین توجه ویژه به پیاده محور نمودن، معابر شاخص و تعریف پروژه های پیاده راه سازی خیابان های منتهی به بازار سنتی شهر در کنار بدنه و جداره سازی آنها منطبق بر هویت تاریخی در راستای افزایش شاخص معیار زیست پذیری در برنامه اجرایی قرار گرفت.

وی ایجاد درآمد پایدار از طریق توسعه گردشگری را حائز اهمیت خواند و افزود: خانه های تاریخی،کاروانسراها، مساجد، مناره ها، حمام های تاریخی و آب انبار های موجود در بافت شناسایی و با مشارکت اداره میراث فرهنگی برای بازسازی و تعریف کاربری عموما فرهنگی می تواند در اختیار شهرداری قرار گیرد.

رییس شورای شهر سمنان در پایان با اشاره به فراهم آوردن شرایط جهت افزایش امنیت به عنوان یکی از شاخص های زیست پذیری شهری، تصریح کرد: با افزایش امنیت به دلیل تامین روشنایی شب و پویایی و ازدحام جمعیتی در محله های هدف، باعث تقویت حس تعلق محله ای برای شهروندان ساکن و همچنین جذاب نمودن و ایمن سازی بافت و مبنای توسعه سیاست های پیاده محور سازی و بازآفرینی محله های تاریخی شهر خواهیم شد.

یک سازمان بین المللی و غیردولتی برای توسعه دیپلماسی شهری و ارتباطات و همکار ی های بین المللی میان (AMF) شایان ذکر است مجمع شهرداران آسیایی در تهران، بنیان (APA) شهرها و مدیران شهری است که در سال ۲۰۰۸ و به دنبال تصویب پیشنهاد شهرداری تهران در نشست مجمع پارلمان های آسیایی گذاری و اولین اجلاس آن در برج میلاد برگزار شد.

همچنین در اجلاس غازی آنتپ، علاوه بر ششمین نشست هیات اجرایی و پنجمین اجلاس مجمع عمومی شهرداران آسیایی، نشست های فنی و تخصصی با موضوع حمل و نقل و ترافیک در شهرهای آسیایی، تاب آوری و شهرهای آسیایی، هوشمندی و شهرهای آسیایی و زیست پذیری شهرهای آسیایی برگزار شد.