توجه ویژه به حوزه بازآفرینی شهری، از رویکردهای اصلی شورا وشهرداری هاست

  • ۴ تیر ۱۳۹۷
  • ۳۶۲ بازدید

سید محمد ناظم رضوی شهردار سمنان عنوان کرد؛
توجه ویژه به حوزه بازآفرینی شهری، از رویکردهای اصلی شورا وشهرداری هاست

شهردار سمنان پرداختن به بحث بازآفرینی شهری وبافت ناکارآمد را مهمترین موضوع امروز شورا وشهرداری ها دانست و به آن تاکید کرد

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر سمنان سید محمد ناظم رضوی گفت: مناطق فرسوده دارای مفهوم بهره وری بوده و نیز اماکنی هستند که با ارزان ترین قیمت می توان زندگی امن و همراه با خدمات را در آن ها ایجاد کرد.

شهردار سمنان افزود: چالش اساسی تمامی شهرداری ها بحث بازآفرینی شهری است که قسمتی از آن در بخش کلان و حوزه تخصصی عمران و بازافرینی و بخش دیگر در سطح استان و شهرستان باید مرتفع شود

وی افزود: طرح بازآفرینی فرصت خوبی است تا نشان دهد شوراها و شهرداری ها توانایی اشاعه و ترویج طرح ها را دارند در صورتیکه بلاتکلیف ماندن و انتظار کشیدن برای این طرح جهت وصول اعتبارات این شبهه را ایجاد نموده که سازو کار ارائه شده باید از نوع سازو کاری باشد که توسط اداره کل راه وشهرسازی ارائه و اِنشا می شود.

رضوی در ادامه بیان کرد: در همه مصوبات وبخشنامه هیئت وزیران پنج محدوده بافت های فرسوده میانی ، سکونت گاههای غیر رسمی ،محدوده های تاریخی ،پهنه شهری با پیشینه روستایی و پهنه های ناسازگار با قابلیت های شهری مانند بافت های صنعتی و امثالهم که کم و بیش درهر شهری وجود داشته و همه مبتلا به آن هستیم به وضوح تعریف شده است اما متاسفانه این طرح ها حتما باید از وزارت راه وشهرسازی ابلاغ و دیکته شود.

شهردار سمنان افزود: یکی از ماموریت های بحث بازآفرینی، ساخت مسکن امید ، ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی، مطالعات بهسازی و نوسازی بافت فرسوده شهری بود . مسکن امید با محتوای احیا بافت فرسوده شهری با همکاری شهرداری ها، فرصتی دوباره برای بهسازی بافت فرسوده و رونق دوباره زندگی در محلات قدیمی شهرهای مختلف کشور از جمله شهر سمنان تلقی می شود.

ایشان اعتبار تخصیصی برای شهر سمنان را ۱۵ میلیارد ریال دانست و افزود: با توجه به نزدیک شدن به اتمام زمان تخصیص اعتبار بافت ناکارآمد متاسفانه بدلیل عدم هماهنگی و همکاری برخی ادارات و دستگاههای اجرایی، فرصت از دست خواهد رفت و قطعا تسهیل امور در اداره کل راه وشهرسازی این مشکل را مرتفع خواهد نمود.

شهردار سمنان یکی از اهداف و ضرورت های شوراها و شهرداری ها را پرداختن به حوزه بازآفرینی دانست و بعنوان یک برنامه میان مدت، خواستار لحاظ نمودن دربودجه جاری شد.