تشکیل گروه موثرین استانی با هدف توسعه استان

  • ۱۱ دی ۱۳۹۷
  • ۶۸۱ بازدید

درجلسه روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان عنوان شد؛
تشکیل گروه موثرین استانی با هدف توسعه استان

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر سمنان درجلسه ای که با حضور روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان و مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراها درسالن جلسات کوثر استانداری با محوریت بررسی مشکلات امور جاری شوراها تشکیل شد ، رئیس شورای استان هدف از برگزاری این جلسه را هماهنگی و تعامل با یکدیگر و پیگیری وظایف محول شده دانست و گفت : جایگاه شوراهای اسلامی شهرها باید بیش از گذشته حفظ و تقویت شود .
عباس آل بویه افزود: یکی از وظایف اصلی شوراها نظارت بر فعالیت های عمرانی است و خوشبختانه براساس بخشنامه ابلاغ شده ،تمامی دستگاههای خدمت رسان از جمله آب ، برق ، گاز می بایست پروژه های خود را در بودجه مشخص وبه شهرداری اعلام نمایند و این نشان دهنده نظارت بیشتر شوراها بر دستگاههای اجرایی است .

وی از مغفول ماندن دفتر کشورهای آسیایی حاضر در حاشیه جاده ابریشم در سمنان انتقاد کرد و گفت : این کشورها می توانند در تعاملات فرهنگی ، اقتصادی ، کشاورزی و ایجاد نمایشگاه از نظر تمدن و فرهنگ به یکدیگر نزدیکتر شده و اقتصاد شهرمان را رونق ببخشند در صورتیکه این دفتر به خوبی راه اندازی نشده و هنوز مغفول مانده است.
در ادامه این جلسه روسای شوراهای اسلامی به بررسی مسائل و مشکلات شهری خود پرداختند

رئیس شورای اسلامی شهر کهن آباد خواستار بازنگری در قانون حدنصاب رسیدن افراد شورای شهرجهت تشکیل جلسه و برگزاری کلاس های آموزشی و دوره های مالی و حسابداری شد .

روسای شوراهای اسلامی شهرهای ایوانکی و سرخه صنعتی بودن این شهر و پتانسیل های موجود را بیان و افزودند : تسهیم ارزش افزوده در این دو شهر صنعتی باعث کاهش درآمد و هزینه های جاری و عمرانی شده و تبعات ناشی از آلودگی آن نیز متوجه شهروندان این دو شهر میشود وخواستار رسیدگی و توزیع عادلانه آن شدند .

رئیس شورای اسلامی شهمیرزاد نیز شوراهای استان و شهرستان را عصاره شوراهای پایین دست خواند و عنوان کرد: از مزایای سفرهای میدانی و استانی دولت نظارت بر مشکلات و تخصیص اعتبار می باشد . این اعتبارات دولتی است و شوراها در تخصیص و تصویب بودجه نقشی نظارتی بدون حق رای را دارند.

جابجایی مدیران و عدم تثبیت آن نیز از مشکلاتی است که ضرر آن متوجه شهر و کشور می شود .هیئت تطبیق در راستای اهداف شوراها باید از سلیقه شخصی خودداری کند .

رئیس شورای شهر سمنان نیز ضمن اظهار خرسندی از تشکیل این جلسه مهمترین و بزرگترین مطالبه شورا را پیگیری مدیریت واحد شهری دانست و افزود : بررسی ارزش افزوده در شورای برنامه ریزی یعنی رقابت دولت با شوراها که این نشان دهنده حفظ جایگاه شوراها و دفاع از مصوبات شوراست. تشکیل گروه موثرین استانی با هدف توسعه استان در سایه همدلی و وحدت می تواند نقش ارزنده ای در پیشرفت استان داشته باشد.

رئیس شورای شهر دامغان از اختلافات سیاسی در استان سمنان انتقاد کرد و گفت : استان سمنان دارای بزرگان مطرح در سطح ملی است اما متاسفانه بدلیل اختلافات سیاسی و چالش های ایجاد شده در جلسات همیشه دچار آسیب و بی عدالتی شده ایم . استان سمنان مرکز بوم گردی و کویر گردی است باید با اتحاد و همفکری و وحدت ،خود را مطرح کرده و از حاشیه های سیاسی دور بمانیم .

در پایان این جلسه پس از جمعبندی و ارائه مشکلات مقرر شدموارد مطروحه در کمیسیون های تخصصی شوراها بررسی و نتیجه نهایی جهت پیگیری به شورای استان گزارش شود.