تدوین بانک جامع اطلاعاتی پیرامون نام آوران و مفاخر سمنان

  • ۸ مهر ۱۳۹۸
  • ۱۲۳۶ بازدید

در سی و ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی شورا مطرح شد؛

تدوین بانک جامع اطلاعاتی پیرامون نام آوران و مفاخر سمنان

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر سمنان از تشکیل بانک جامع اطلاعات مشاهیر و مفاخر فرهنگی این شهر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر سمنان ، محمد همتی گفت :  این بانک که با هدف شناسایی اطلاعات مفاخر سمنان صورت می گیرد در قالب یک طرح پژوهشی  جمع آوری و در مجموعه ای گردآوری خواهد شد.

 وی شهرت استان سمنان را در متون تاریخی به دیار کومش یا قومس عنوان کرد و گفت : سمنان از دیرباز مهد بسیاری از بزرگان و مفاخر برجسته فرهنگی ، علمی ، دینی و عرفانی بوده وهم اکنون نیز همچنان به عنوان منطقه ای نخبه پرور شناخته می شود.

ایشان  در خصوص ضرورت اجرای این طرح نیز گفت : با توجه به اینکه هیچگونه بانک اطلاعاتی پیرامون مفاخر فرهنگی ، دینی ، علمی و سیاسی ، فلسفی و حتی ورزشی و اجتماعی پیرامون نام آوران این استان وجود ندارد لذا ضرورت انجام چنین طرحی بیش از پیش احساس می شود.

همتی ادامه داد: بزرگانی از گذشته چون بایزید بسطامی ، شیخ ابوالحسن خرقانی ، حاج ملاعلی سمنانی ، شیخ علاءالدوله سمنانی و در دوران معاصر چهره های نامداری همچون پروفسور دکتر غلامرضا اعوانی ، پروفسور فرهاد موسوی ، استاد عبدالرفیع حقیقت و….  از مفاخر و نام آوران برحسته این مهد می باشند.

این عضو شورا هدف از ایجاد این گنجینه را دسترسی ساده و آسان به اطلاعات اسناد هویتی مشاهیر وعلما دانست و گفت :  حفظ ارزشها و معرفی و شناحت این بزرگان  برعهده ماست که چنین ارزشهای والایی را زنده نگاه داشته و به فرزندانمان در سال‌های آتی بسپاریم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا در ادامه افزود: یکی از مهمترین مسائلی که در عرصه فرهنگی فراموش شده و خلا آن نیز احساس می شود، ناشناخته ماندن بسیاری از بزرگان و مفاخر این دیار و ایجاد دبیرخانه دائمی از مشاهیر و مفاخراست که امیدواریم با گردآوری اطلاعات مربوط به این بزرگان اقدامات موثری در جهت شناساندن آنان انجام گیرد .

همتی در پایان تاکید کرد : تدوین این طرح به سفارش و همکاری سازمان فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان پس از تصویب نهایی به مرحله اجرا خواهد رسید .