اوقاف با سرمایه گذاران آثار تاریخی سمنان همکاری می کند

  • ۱۲ مهر ۱۳۹۹
  • ۱۸۸ بازدید

 

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان:

اوقاف با سرمایه گذاران آثار تاریخی سمنان همکاری می کند

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان گفت: حدود ۲۰ کاروانسرا و تعداد بسیاری از بناهای تاریخی وقف است که اداره اوقاف استان برای همکاری با سرمایه گذاران آمادگی لازم را دارد.

 

 به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر سمنان ، حجت الاسلام اسماعیل تدینی طی نشستی که با اعضای شورای شهر سمنان  داشت ابراز داشت: در سطح استان سمنان نزدیک به ۲۰ کاروانسرا و تعداد بسیاری از آثار تاریخی وقف است و هر سرمایه گذاری که در راستای احیا و درآمدزایی از این مکان ها طرح بیاورد همکاری می کنیم.

وی  انتقادات به اوقاف که باعث توقف در برخی از طرح ها است را کم لطفی خواند و گفت: هیچ زمانی اوقاف ایستی در کار ایجاد نکرده است و این جمله که مشکلات بین میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی، شهرداری و اداره اوقاف باعث پیشرفت نکردن طرح ها است صحت ندارد.

 

وی ادامه داد: میراث فرهنگی نظر کارشناسی دارد و بر همان اساس ممکن است طرح هایی متوقف شود اما  اوقاف بدنبال سرمایه گذاری و در آمد رایی است و مانع طرح ها نمی باشد مگر در قانون نکته ای آمده باشد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان اظهار داشت: اگر وقف بدنبال سرمایه گذاری نباشد پس از مدتی از بین می رود و فلسفه آن پشتیبانی از مسائل اقتصادی دین است تا سود آن همگانی و خیریه باشد.

 

تدینی با اشاره برخی از طرح ها که مساجد و یا اماکن متبرکه در آن است بیان داشت : قانون گذار در برخی مسائل این اجازه را نمی دهد  و بنده تقاضا دارم سازمان ها و نهادهای دولتی همچنین شهرداری ها اوقاف را مانند یک شخص عادی در نظر بگیردند زیرا در حقیقت اینگونه است و ما قائم مقام صاحبان وقف هستیم و املاک وقفی را باید مانند شخص عادی دید.

 

وی خاطر نشان کرد: سازمان ولی امری اوقاف بدنبال هیچ مانعی  برای طرح ها نیست زیرا بدنبال سرمایه گذاری به نفع موضوع وقف است پس می توان همکاری کرد.

وی در پایان از سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری برای همکاری در فعالیت های مشترک فرهنگی بین شهرداری سمنان و اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان سمنان قدردانی کرد.