شنبه, 4 اسفند 1397
رو عنوان : درجلسه رسمی شورا با حضور مشاور طرح تفضیلی عنوان شد؛
عنوان : سمنان شهری است چند چهره با تنوع فضا وشیوه های زیست شهری.
کد خبر : ۱۲۵۱۶
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۱۰/۲۶ 
ساعت : ۷:۵۱:۲۱
منبع خبر : روابط عمومی شورای اسلامی شهر سمنان

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

درجلسه رسمی شورا با حضور مشاور طرح تفضیلی عنوان شد؛

سمنان شهری است چند چهره با تنوع فضا وشیوه های زیست شهری.

 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر سمنان ، شورای شهر در یکصد و چهل و‌دومین جلسه رسمی خود میزبان دکتر سپانلو مشاور طرح تفضیلی ،دکتر محرابی مدیربخش جامعه شناسی شهری، مهندس ابوالفتحی مدیر بخش شهرسازی مشاور طرح و معاون شهرسازی شهرداری بود .

دکتر سپانلو مشاور طرح، ارائه طرح تفضیلی شهرسمنان را براساس برون مایه اندیشه شهرسازی جهان عنوان کرد و گفت : شهر برای شهروندان است . باید از جریان خودرو سالاری عبور کرده و طرح جامعی از فضاهای شهری تدارک ببینیم .

وی درخصوص تشریح شهرسمنان گفت : سمنان ، شهری است چند چهره با تنوع فضا و شیوه های زیست شهری که از دو بخش متفاوت تاریخی و مدرن با ساخت وساز جدید تشکیل شده و هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند .

 مدیربخش شهرسازی این مشاور نیز جمعیت را یکی از پدیده های شهری دانست و اظهار کرد: جمعیت  سمنان براساس برنامه ریزی درشناخت اهداف و اجرای آن کمک قابل توجهی در اجرای این طرح داشت .

 مهندس ابوالفتحی از بررسی و نتایج بدست آمده از دوره ۵۰ ساله رشدجمعیت در سمنان گفت : افزایش ۶ برابری رشد جمعیت دراین دوره نشان دهنده حرکت جمعیت و تداوم آن بصورت آرام و بیشتر مهاجر پذیر بوده است .‌

مجید نظری در این‌جلسه کاربری های موجود در سرانه را مناسب دانست و افزود : منطقه یک و بافت سنتی شهر دغدغه اصلی ماست . با فرض اینکه هیچ افزایش جمعیت نداشته باشیم، راههای جذب جمعیت معکوس و اسکان بیشتر جمعیت و افزایش مشارکت شهروندان دراین طرح‌چگونه خواهد بود وخواستار بررسی دقیق آن شد.

محمدهمتی دیگر عضو شورا نداشتن تفکر جمعی را معضل جامعه و شهر عنوان کرد و گفت : آشتی ندادن دیدگاه مدرن و سنتی و نداشتن تفکر جمعی در زمان آمارگیری جمعیت منجر به ارائه آمار غلط جمعیت سمنان شد که متاسفانه می توانست تحولات چشمگیری را در سمنان ایجاد کند .

عباسعلی طالب بیدختی نیز وجود جمعیت غیر بومی  در منطقه بافت سنتی را عامل اصلی مهاجرت افراد بومی دانست و‌گفت : متاسفانه یک دهم جمعیت موجود در بافت سنتی بومی هستند و مابقی مهاجران غیر مولد می باشند که منجر به افزایش نارسایی های اجتماعی در این مناطق شده اند و‌خواستار ارائه طرح مناسب جهت بازگشت نیروهای بومی شد.

محمد‌ زحمتکش در راستای انسان محور شدن شهر و انتخاب دو نقطه جهت پیاده محور شدن آن اظهار کرد :  مطالبه بیشتر و‌توجه به فضاهای شهری پیرامون  دو محور خیابان امام و ارگ و تامین دسترسی و‌پارکینگ مناسب از الزامات این طرح می باشد و‌خواستار پیگیری و بررسی بیشتر آن شد .

در پایان این جلسه مشاور طرح ضمن تاکید بر رشد و‌پیشرفت شهر و ارتقای کیفیت آن به سوالات و‌مباحث مطرح شده توسط اعضای شورا پاسخ داد .

 بازگشت                   
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0