دوشنبه, 5 فروردين 1398
عنوان : عوارض شهرداری چیست
کد خبر : ۱۲۱۹۲
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۸/۱۴ 
ساعت : ۱۳:۵۲:۳۱
منبع خبر : روابط عمومی شورای اسلامی شهر سمنان

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

عوارض شهرداری چیست ؟؟

🔸انجام پروژه های عمرانی مانند احداث خیابان ها و میادین و اصلاح هندسی آن ها، جمع آوری زباله ها و رسیدگی به فضای سبز شهر تنها قسمتی از #خدماتی است که شهرداری ها به شهروندان ارائه می دهند. در واقع شهرداری ها بیش از 400 نوع #خدمات ارائه می دهند. شاید شهروندان ندانند که نصب علائم راهنمایی و رانندگی و همچنین سرعتگیرها یکی از #خدمات کوچک ولی مهم شهرداری است. بهسازی بافت فرسوده، نگهداری و تعمیر وسایل پارک ها، مدیریت بحران (مثلا در مواقع آبگرفتگی) و ... جزو #خدمات کمتر شناخته شده شهرداری است. شهرداری بدون هیچ منتی از تولد تا مرگ به مردم خدمات ارائه می دهد. از جمع آوری زباله های بیمارستانی گرفته تا آماده سازی قبرستان برعهده شهرداری است.

🔹در واقع #عوارض_شهرداری بابت ارائه این نوع #خدمات گرفته می شوند. این #عوارض به سه دسته  تقسیم می شوند :
🔻عوارض کسب و پیشه
🔻عوارض نوسازی
🔻عوارض  خودرو

🔸#عوارض_کسب_و_پیشه یکی از منابع مالی شهرداری‌ها محسوب می‌شوند که به ازای #خدماتی که به کسب و کارهای مختلف ارائه می‌شود، به موجب قانون نظام صنفی از اصناف اخذ می‌شود. این نوع #عوارض به تشخیص و تعرفه شهرداری هر منطقه تعیین می‌شود و مودیان موظف هستند این عوارض را به شهرداری پرداخت کنند.

🔹#عوارض_نوسازی که نام قدیمی آن #عوارض سطح شهر می باشد تمامی موارد مربوط به ساخت وساز را در بر می گیرد و مبنای محاسبه آن بر اساس مصوبه هیات وزیران اعلام می شود که قیمت های مناطق مختلف متفاوت می باشد .
شهرداری ها موظفند در چارچوبی که قانون برای آنها تعیین کرده در قبال اخذ مبالغی مشخص #خدماتی را به شهروندان ارائه نمایند که به لحاظ ساختار ساختمانی مستقیما با شهروندان در ارتباط هستند به طوری که تقریبا  اکثر نیازها ومطالبات شهروندان از طریق همین نهاد دنبال می شود .

🔸#عوارض_خودرو کلیه خودروها به دلیل تردد وعبور ومرور در سطح شهرها بصورت سالیانه #عوارض پرداخت می نمایند و از آنجایی که شهرداری ها بعنوان متولی امورشهری می باشند جهت انجام طرح های عمرانی ، خدماتی و رفاهی مانند آسفالت و خیابان سازی ، جدولگذاری ، سهولت در رفت و آمد خودروها ، این #عوارض اخذ می شود.

#عوارض
#ارائه_خدماتبازگشت                   
 

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0